Példátlan csata előtt áll az Európai Unió: előbb Tusk, majd Merz asztalán landoltak a legfontosabb követelések

2025. július 12. 15:32

„Egyelőre nem világos, hogy létrejön-e a megállapodás” – mondta Robert Fico.

2025. július 12. 15:32
Slovakian Prime Minister Robert Fico in Ankara

A szlovák kormány azt szeretné, ha a jövő héten megállapodást köthetne az Európai Bizottsággal, aminek a révén elkerülheti az orosz energiaimport 2028-től érvényes uniós tilalmának negatív következményeit – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök szombaton tartott sajtótájékoztatóján.

Ezt is ajánljuk a témában

Szlovákia blokkolja az EU 18. szankciócsomagját, mivel nem ért egyet az Európai Bizottságnak azzal a javaslatával, amely 2028-tól az orosz gáz teljes importjának megszüntetését irányozná elő.

Szlovákia szerint ez hiányt és áremelkedést okozna, illetve kártérítési igénnyel léphet fel az orosz gázszállító. „Nyernünk kell valamit ebben a harcban, bár nem lesz 100 százalékos az eredmény” – mondta Robert Fico. „Politikai kötelezettségvállalásokat, garanciákat akarunk a partnerektől és a bizottságtól, hogy a gázimport leállításával kapcsolatos problémák súlya nem kizárólag Szlovákiára nehezedik majd” – mondta Robert Fico.

A szlovák kormányfő szerint egyelőre nem világos, hogy létrejön-e a megállapodás, mivel néhány kérdés még mindig rendezetlen.

Robert Fico elmondta, a megvitatás alatt álló egyik téma, hogy mennyit kelljen fizetni a nem orosz gáz alternatív útvonalakon történő tranzitjáért. Közölte: pénteken Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, szombaton pedig Friedrich Merz német kancellárral tárgyalt Szlovákia aggályairól.

Szlovákia gázszükségletének nagy részét a Gazpromtól szerzi be egy 2034-ig érvényes, évi mintegy 3,5 milliárd köbméter gázt biztosító hosszú távú megállapodás keretében.

Amióta Ukrajna 2024 végén leállította az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlaton és Magyarországon keresztül importálja a földgázt.

Az Európai Bizottság javaslata, amely 2028-tól megszüntetné az orosz energiaimportot, csak többségi támogatást igényel az EU-országok részéről. Az Oroszország elleni szankciókhoz azonban minden tagállam szavazatára szükség van. Szlovákia a két kérdést összevonta, és mindaddig nem hajlandó támogatni a szankciós csomagot, amíg nem oszlanak el a gázimporttal kapcsolatos aggályai.

Az Európai Bizottság június 10-én javasolt újabb szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt, amelyek most Oroszország energiabevételeit, bankjait és hadiiparát célozzák meg.

(MTI)

Nyitókép: Utku Uçrak / ANADOLU / Anadolu via AFP

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Beszélgető
2025. július 12. 17:41
Ez nem csak a pénzről szól. Nem engedheti Európa, hogy a náci ukrán diktálja a feltételeket egy energia szállítási szerződéshez. Semmi köze a rohadékoknak, hogy mi mivel akarjuk fékezni az orosz bevételeket, vagy mivel nem. Azzal biztos nem akarhatjuk, hogy nem vesszük meg az egyértelműen és biztosan szállítható gázukat, miközben azt a gáz kb. 0 nap alatt eladnák máshol, kivédve a rájuk nehezedő hatást.
Szerintem
2025. július 12. 17:25 Szerkesztve
"Politikai kötelezettségvállalásokat, garanciákat akarunk a partnerektől és a bizottságtól, hogy a gázimport leállításával kapcsolatos problémák súlya nem kizárólag Szlovákiára nehezedik majd” Csak nehogy belemenjen Fico, hogy megígérnek valami kártérítést, kompenzációt, amit majd csak leshet.
bondavary
2025. július 12. 17:14
Most Fico megy elől, amit ő megkap, azt nekünk is meg kell kapni. De az EB nem tudja hasonló áron, hasonló szállítással kiváltani az orosz gázt. És akkor még ott van a szerződés felmondásából eredő kötbér kérdése.
polárüveg
2025. július 12. 17:12
Eddig minden Magyarországnak és Szlovákiának tett ígéretét megszegte az EB, így az EU. Sose volt se az ígéretszegésből, se szeződésszegésből se bocsánatkérés, se felelősségre vonás, se kártérítés, azonban az elkövetőkkel részéről még nagyobb gyűlölködés, még nagyobb rágalmazó hazudozás, még nagyobb illegális nyomásgyakorlás, még nagyobb szuverenitás megvonás. Holnap biztos másképp lesz, igaz? A Minszk1 és 2 szerződés "szavatolása" szerint érdemes hinni bármely nyugati mainstream politikusnak. Szlovákia egyszer egyezzen be a forró vízbe dobáshoz, persze, hogy nem fő szét, ugye?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!